achov svaz esk republiky   Zpt na hlavn strnku   Pardubick kraj  

Svaz

Dospělí

Mládež

Různé

Kalendář akcí

Legislativa

Odkazy

Archiv

13.12.2019  
Poslední aktualizace  

  

  Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0
  
Krajský přebor PDŠS 2009 - výsledky 06.07.09

V sobotu 4.7. se ve Vysokém Mýtě sešlo pouhých 16 nadšenců (z toho 15 z našeho kraje), aby si zahráli o přebornické tituly a postupová místa hned v sedmi kategoriích.
O atmosféře turnaje se můžete dočíst i na webech Poličky a Ústí n/O.


 Krajský přebor PDŠS

Nejvíce účastníků bylo z domácího oddílu ŠK Vysoké Mýto (5), dále následuje TJ Jablonné n.O. a ŠK Svitavy (po 2), ostatní oddíly Jiskra Ústí n.O., SK Žamberk, TJ Jiskra Litomyšl, TJ Sokol Zaječice, 2222 ŠK Polabiny, TJ Spartak Choceň a TJ Libina měly po jednom zástupci. Z 15 hráčů PDŠS byli 3 senioři, 1 žena, 2 dorostenci a 1 dorostenka. O tom, že je žen a dívek v šachu málo nepochybuji, ale zarážející byla neúčast mnoha dorostenců a juniorů, kteří ještě donedávna objížděli spoustu krajských soutěží mládeže a nyní už o šachy nemají zájem? Vždyť nejlepší z kraje postupují do polofinále juniorů a dorostenců, a to je přece velice silný celotýdenní turnaj.

 

Ale pojďme k výsledkům:

 

Hned v úvodním kole došlo k prvním překvapením na účet favoritů. Talentovaný David Výprachtický jako nasazená pětka turnaje nedokázal černými prorazit pevnou obranu Bohuslava Vorla a tato partie skončila zaslouženou remízou. Stejně talentovaný Marek Kosek dokonce sahal v partii s Pavlem Holáskem po celém bodu, ale nakonec i tato partie skončila nerozhodně. V další partii hodně dlouho vzdoroval Oldřich Macek Karlu Černému, ale nakonec se kvalita a zkušenosti Karla Černého projevily v koncovce střelce proti jezdci. Ostatní nasazení hráči potvrdili své kvality a zvítězili.

 

Ve druhém kole skončily partie Černý – Ptáček a Trhal – Sabolová rychlými remízami. K dosud největšímu překvapení turnaje došlo na 1.šachovnici, kde Marian Sabol nejdříve získal ve střední hře s Luckou Bartošovou kvalitu, ale pak se Lucka začala vynalézavě bránit, až nakonec nasadila dvojitý úder a Marian Sabol se před ztrátou celé věže vzdal. Nejdelší partie druhého kola sehráli tradičně jediní dva dorostenci. Marek Kosek nakonec Bohuslava Vorla udolal ve věžové koncovce. David Výprachtický hrál proti Pavlu Holáskovi dlouho na půlminutě horší pozici, ale nakonec se mu ji podařilo udržet. V souboji dvou seniorů byl úspěšnější Jarda Hájek, který porazil Františka Janečka. Oldřich Macek překombinoval Stanislava Maděru a partie mezi Honzou Vaníčkem a Karlem Bartošem skončila po lítém boji remízou. Samostatně v čele byla Lucie Bartošová, která jediná měla100% bodový zisk.

 

Třetí kolo bylo velmi bojovné. I přes poměrně velký počet remíz, končily všechny partie až v koncovkách. Jedinou výjimkou byla partie domácích Marka Koska s Lubošem Ptáčkem, kdy se oba soupeři dohodli na remíze ještě dříve, než boj začal. Vítězství si na své konto připsali Bartoš Karel, který svého soupeře postupně zatlačil a pak zavěsil, Marian Sabol, který porazil v souboji dvou nejvýše nasazených Pavla Holáska až v koncovce a Karel Černý, který v zahájení získal nad Gabrielou Sabolovou pěšce a pak ho postupně uplatnil k výhře. Nejdelší partie se odehrála na 1.stole, kde Lucie Bartošová v partii Tomášem Trhalem opět ztratila ve střední hře kvalitu a i přes statečný odpor utrpěla svou první ztrátu.

 

Ve čtvrtém kole došlo nejdříve k rychlé remíze na 1.šachovnici v souboji Tomáše Trhala s Karlem Černým. Na ostatních šachovnicích se ale urputně bojovalo. Marian Sabol nakonec se štěstím porazil Luboše Ptáčka, který měl na šachovnici 2 tahy 2 dámy, ale pod hrozbou matu na poslední řadě musel jednu odevzdat a ve vzniklé dámské koncovce měl Luboš o dva pěšce méně. Marek Kosek v útoku získal s Lucií Bartošovou při přechodu do koncovky 2 pěšce, které trochu komplikovaně nakonec uplatnil. David Výprachtický v dámském gambitu usušil Gabrielu Sabolovou a ve druhé polovině turnaje zvítězili Pavel Holásek, Bohuslav Vorel a Macek Oldřich.

 

V pátém kole nejdříve opět rychlá remíza v partii Kosek – Trhal. Později nabídl remízu taky David Výprachtický Luboši Ptáčkovi, bohužel zrovna ve chvíli, kdy hrubkou ztrácel figuru. Lucie Bartošová prorazila obranu Bohuslava Vorla, Franta Janeček v koncovce utahal Honzu Vaníčka a Marian Sabol ve střední hře ošidil Karla Černého o figuru. Pavel Holásek se dotáhl na čelo výhrou s Karlem Bartošem, Jarda Hájek po nepřesnosti v zahájení musel být za konečnou remízu s Oldou Mackem docela rád. Nejdelší partii sehráli Gabriela Sabolová se Standou Maděrou. Při přechodu do koncovky ztratila Gábina kvalitu, ale po nepřesné hře Standy vznikla zajímavá koncovka V proti S + pěšec na předposlední řadě. Nakonec skončila tato partie asi zaslouženou remízou, ale ještě dlouho po skončení byla tato zajímavá koncovka předmětem mnoha rozborů a diskuzí.

 

V šestém kole se opět urputně bojovalo o co nejlepší pozice před finišem. První skončil David Výprachtický, který matovým útokem porazil Oldřicha Macka. Z mezí rovnováhy nevybočily partie Hájek – Ptáček a Maděra – Vaníček. Karel Bartoš přehrál Frantu Janečka a Tomáš Trhal pěkným útokem porazil Pavla Holáska. Marian Sabol získal s Markem Koskem pěšce, pak i lepší pozici, kterou dovedl přes velký odpor soupeře k výhře. Lucie Bartošová potvrdila vynikající formu a porazila černými Karla Černého. Poslední partii otočila ve svůj prospěch Gabriela Sabolová, která sice měla o 2 pěšce v koncovce méně, ale ukázalo se že jezdec Bohuslava Vorla má krátké nohy a krajního pěšce nechytne. Před posledním kolem tak o přeborníkovi kraje stále nebylo rozhodnuto, vše záleželo na výsledcích partií Trhal – Sabol a Bartošová – Ptáček.

 

Sedmé kolo bylo hned v úvodu ve znamení remíz. První skončila partie Trhal – Sabol, kde černý jistil vítězství v turnaji a bílý jistotu minimálně třetího místa. Pak skončila partie Sabolová – Bartoš, kde po namáhavém víkendu se již nechtělo nikomu bojovat a do třetice i partie dvou kamarádů dorostenců Kosek – Výprachtický. První rezultát přinesla partie Vaníček – Hájek, kde černý ve střední hře soupeře obral o věž. Na další výsledky se čekalo další dvě hodiny. Následující tři partie se svým průběhem podobaly sobě jako vejce vejci. Bílí odvážně útočili, černí bránili, vyčkávali a nakonec vyskočili a slavili úspěch. Jednalo se o partie Macek – Holásek, Maděra – Černý a nakonec i Bartošová – Ptáček. V poslední partii Janeček – Vorel se bílý dlouho snažil uplatnit převahu dvou figur proti věži, ale díky nepřesnosti se černému podařilo přejít do remízové pěšcové koncovky.

 

Konečné pořadí :

Por.

St.c.

 

Jméno

Rtg

Klub

Body

BH.

BH.

SB.

1

1

FM

Sabol Marian

2358

Sk Vysoke Myto

20˝

29˝

23,00

2

3

 

Trhal Tomas

2051

Sk Vysoke Myto

5

19˝

28˝

20,00

3

4

 

Ptacek Lubos

2021

Sk Vysoke Myto

20

27

15,50

4

10

 

Kosek Marek

1950

Sk Vysoke Myto

4

21˝

29˝

15,25

5

6

 

Bartosova Lucie

1978

Tj Jiskra Litomysl

4

20

27˝

14,00

6

7

 

Cerny Karel

1971

Tj Jablonne Nad Orlici

4

19˝

26˝

12,25

7

2

 

Holasek Pavel

2142

Tj Jiskra Usti Nad Orlici

4

19

26

11,50

8

5

 

Vyprachticky David

1982

Sk Zamberk

4

18

25

13,25

9

9

 

Hajek Jaroslav

1956

Tj Sokol Zajecice

4

16˝

23˝

10,75

10

11

 

Bartos Karel

1833

Sk Svitavy

16

22˝

9,00

11

8

 

Sabolova Gabriela

1962

Sk Vysoke Myto

15˝

22

9,00

12

15

 

Macek Oldrich

1605

Tj Libina

17˝

23

5,50

13

13

 

Vorel Bohuslav

1687

2222 Sk Polabiny

15

20˝

5,25

14

14

 

Janecek Frantisek

1653

Tj Spartak Chocen

2

14

19˝

3,50

15

16

 

Vanicek Jan

1250

Tj Jablonne Nad Orlici

15˝

21

3,75

16

12

 

Madera Stanislav

1827

Sk Svitavy

14˝

20˝

3,50

 

Celkové hodnocení:

První čtyři příčky celkového pořadí obsadili domácí hráči v pořadí Sabol, Trhal, Ptáček a Kosek, který byl nejšťastnějším z velké skupiny čtyřbodových a současně se stal krajským přeborníkem v kategorii dorostenců a juniorů. Nejúspěšnějším přespolním se stala na 5.místě Lucie Bartošová z Litomyšle, která ve 2.kole porazila celkového vítěze, ale další hráči Vysokého Mýta již byli nad její síly. Současně vyhrála i kategorii žen. Na 6.místě skončil nejlepší senior Karel Černý z Jablonného n.O., který v mnoha partiích mladým ukázal, co znamenají zkušenosti. Jedinou a tudíž i nejlepší juniorkou a dorostenkou v kraji se stala domácí Gabriela Sabolová. Celý turnaj proběhl v klidné a pohodové atmosféře, škoda jen, že nás nebylo víc.

 

Mgr. Marian Sabol

 

Detailní výsledky naleznete na stránkách chess-results.com.

 

 


Jakékoliv připomínky posílejte na adresu webmastera.