achov svaz esk republiky   Zpt na hlavn strnku   Pardubick kraj  

Svaz

Dospělí

Mládež

Různé

Kalendář akcí

Legislativa

Odkazy

Archiv

9.12.2019  
Poslední aktualizace  

  

  Optimalizováno pro
  Internet Explorer 5.0
  
Smutná zpráva 04.02.09

V sobotu dne 1. února 2009 nás po dlouhé nemoci ve věku 83 let navždy opustil Ing. Svatoslav Záhorovský. Mnoho let se věnoval funkcionářské práci na úrovni oddílu, okresu, kraje i republikového svazu, v jehož čele stál v letech 1978 – 1983. Má obrovskou zásluhu na tom, že se z kdysi skomírajícího TMS stal jeden z nejsilnějších klubů v republice – dnešní Rapid Pardubice. Čest jeho památce !


 Celoživotní láskou pana Vladimíra Nováka byly šachy

 

Zemřel Ing. Svatoslav Záhorovský

 

 

            Pan Svatoslav Záhorovský byl rodákem z moravské vesnice, ale podstatnou část svého šachového života strávil v Pardubicích. Byl mj. otcem naší šachové reprezentantky Libuše Skácelové a dědou jednoho z finalistů první série Česko hledá Superstar Juliána Záhorovského.

 

            Byl vyznavačem poziční a pevné hry. Byl proto vydatnou posilou v zápasech družstev i v pokročilém věku.

 

Mnoho let se věnoval funkcionářské práci na úrovni oddílu, okresu, kraje i republikového svazu, v jehož čele stál v letech 1978 – 1983. Má obrovskou zásluhu na tom, že se z kdysi skomírajícího TMS stal jeden z nejsilnějších klubů v republice – dnešní Rapid Pardubice.

 

            Byl jedním z hlavních organizátorů, kteří stáli u zrodu  šachového festivalu v Pardubicích a řadu let, pokud mu to zrak dovoloval, působil na této akci jako rozhodčí.

 

Dlouhodobě pracoval s mládeží, za což získal v roce 1986 ocenění zasloužilý trenér. Vzhledem k tomu, že ho více bavila práce s kolektivem než individuální trénink, nevěnoval se výchově špičkových hráčů, ale uměl získat mnoho dětí i dospělých pro šachy. Jeho tréninky a šachové tábory patří pro jejich účastníky dodnes k nezapomenutelným zážitkům.

 

Když mně a Petru Laušmanovi jednou při rozboru našich partií poradil, abychom se raději věnovali organizování turnajů než hraní šachů, ukázal se i jako dobrý diagnostik.

 

            Byl zastáncem teorie, že hráči přistupují k šachové partii jako k životu a že se tudíž pozná, kdo je spíše bojácné nebo výbušné povahy. Jednou z jeho hlavních životních zásad bylo Masarykovo nebát se a nekrást.

 

            Pan Svatoslav Záhorovský zemřel 1.2. 2009 po dlouhé nemoci ve věku 83 let.

 

Poslední rozloučení se uskuteční  v úterý 10. února 2009 v 15.15 hod v obřadní síni pardubického krematoria.

 

 

Jan Mazuch

 

 

           


Jakékoliv připomínky posílejte na adresu webmastera.