Z turnaje v malebném Kozlově se stává oblíbená štace čím dál většího počtu šachistů a šachistek z blízkého i vzdálenějšího okolí. V pořadí již 4. ročníku se v sobotu 3. září zúčastnilo rekordních 62 hráčů, a i když tentokrát (konečně) zvítězil hlavní favorit velmistr Jan Bernášek, o překvapení rozhodně nebyla nouze!

4. ročník kozlovského rapidu s rekordní účastí

První zářijovou sobotu nám opět přálo počasí a před 9 hodinou jsme v nedávno zrekonstruovaném sále napočítali přes šest desítek šachistů různých výkonností. Rekordní účast byla nejen početně, ale i obsazením – kromě jednoho velmistra jsme přivítali i mezinárodního mistra a hned tři fide mistry. Průměr prvních deseti nasazených byl kolem 2200 ELO.

Letos bez překvapení?

Turnaj začal oproti minulým ročníkům s menším zpožděním kvůli technickým problémům až v 9:30 a skončil také o něco později kolem 15:30. Stylem start cíl vyhrál první nasazený Honza Bernášek, který tak po předchozích neúspěších konečně potvrdil roli každoročního hlavního favorita. Z 9 kol pouze 2x remizoval a jinak vše vyhrál, takže skončil suverénně první s 8 body a s náskokem jednoho bodu před druhým a třetím v pořadí.

Ani letošní ročník se neobešel bez obrovského překvapení, za které je nutno označit druhé místo ústeckého Jakuba Netušila coby 20. (!) nasazeného. Ačkoli měl často ELO o stovky bodů nižší, nezalekl se a porazil FM Sabola a FM Šklíbu (který obsadil třetí místo), remizoval s FM Jedličkou a s dalším z favoritů Petrem Tázlarem. Dokonce i s velmistrem Bernáškem sehrál vyrovnanou partii. Sice překvapivé, ale zcela zasloužené druhé místo!

Zklamaný byl asi trochu mezinárodní mistr Martin Červený, který tentokrát bral až bramborovou medaili. Na dalších místech se seřadili Aleš Jedlička, Marian Sabol, Tomáš Pokorný a Petr Tázlar.

Nejlepší hráč domácího oddílu byl na 12. místě Lukáš Hurt, který po katastrofálním dopoledni, kdy uhrál 2 body z 5 partií, nasadil k mohutnému finiši (4 ze 4) a nakonec předběhl o půl bodu druhého domácího hráče Iva Praxe. Ten celý turnaj odehrál na prvních šachovnicích, aby nakonec s 5,5 body bral “až” 15. místo.

Shrnutí

Celý turnaj se dle slov spokojených hráčů podařil, rozhodčí Veronika Šmajzrová (které tímto děkujeme) nemusela řešit žádný problém a na obědě si všichni pochutnali. Nezbývá tak než všem účastníkům poděkovat za férovou hru a těšit se na příští, již 5. ročník, jenž proběhne opět první zářijovou sobotu v roce 2023.

Kompletní výsledky si můžete prostudovat zde a fotogalerii si prohlédnete zde.

Ivo Prax (z webu Lokomotivy České Třebové)

Kategorie: Ostatní akce